Záchranári Falck v našej MŠ

V našej materskej škole sme 4.5.2018 privítali posádku záchrannej zdravotnej služby Falck.

Čo bolo cieľom tejto návštevy? Chceli sme sa dozvedieť, ako poskytnúť prvú pomoc pri ošetrení poranenej hlavy, rozbitého kolena, zlomenej ruky, pri porezaní, uštipnutí hmyzom, ako zastaviť krvácanie z nosa bez toho, aby sme mali strach, ako uskutočniť resuscitáciu, ako správne zavolať záchranku.

Deti si cez zážitkové učenie, hravou formou a najmä manipuláciou s medvedíkmi nepriamo vyskúšali ako podať prvú pomoc pri resuscitácii, oživovaní.
Najskôr medvedíkom jemne potriasli a spýtali sa: „Macko, čo sa ti stalo? Dýchaš?“
Počúvali uškom, no macko nedýchal. Keď mu rozopli vestičku s telefónnym číslom 155, uvideli na mackovej hrudi červené srdiečko. Správnym položením dlaní rúk na seba srdiečko stláčali. Spoločne počítali do tridsať, následne sa dvakrát nadýchli, fúkli mackovi do úst a macko ožil. Masážou srdca a dýchaním z úst do úst medvedíkovi zachránili život.

Dopoludnie malo príjemnú atmosféru. Deti boli zaujaté činnosťami, ktoré vykonávali a zanietene počúvali výklad záchranárov. Prekvapením bolo pre každé dieťa možnosť vidieť sanitku s vybavením zvnútra a pustiť sirénu. Prvotné obavy a strach sa zmenili na radosť a úsmevy detí, ktoré boli zasa veľkou odmenou pre záchranárov. Na tento deň deti určite nezabudnú, pretože to, čo videli a mohli si vyskúšať, v ich mysliach zostane ešte dlho.

Aj takouto formou môžeme spoločne deťom vštepiť elementárne základy zodpovedného prístupu k životu a zdraviu a empatie k chorým. Prostredníctvom tohto zážitku možno raz v budúcnosti zachránia niekomu život naozaj.

Naše poďakovanie patrí milým a trpezlivým záchranárom zo záchrannej služby Falck Záchranná, a. s.

Ďakujeme aj v mene našich detí.

Bc. Monika Snopková a kolektív MŠ.